СЛОВА І ЖЕСТИ - "ПАРАЗИТИ". ЯК ЇХ ПОЗБУТИСЯ?

"Ем-м-м, ну ви розумієте ... Як би так сказати ..." Якщо ви відвідали хоч одну конференцію, то знаєте, про що йдеться. Один доповідач "мукає", інший "е-кає". Хтось чухає потилицю. Ходить взад-вперед, смикає одяг. Звуки і рухи-"паразити" відволікають увагу і псують враження від виступу. Як їх позбутися?

Що таке слова, звуки, жести-"паразити"?
Це будь-які слова, звуки або жести, які знаходяться поза контекстом вашої промови, розповіді, виступу. Такі "паразити" завжди говорять про те, що оповідач дуже погано контролює себе, свою мову, своє тіло. Його мова і руки його не слухаються і живуть самі по собі.

Коли спікер виходить виступати перед публікою, слухачам все в ньому повинно говорити: "Я відмінно розбираюся в тому, що хочу сказати. Я людина, якій ви можете довіряти". Щоб викликати довіру, ви повинні контролювати ситуацію.

Коли ви не можете впоратися зі своїм тілом, коли з вашої мови злітають "сміттєві" слова, ви втрачаєте довіру слухачів. Ваші "паразити" відволікають і заплутують вашу аудиторію.

Як боротися з "паразитами"?
Мене навчили цьому на телебаченні, коли я працювала на "Інтері". Я робила так звані "підводки", вступи до телевізійних сюжетів по 2-3 хвилини. За моєю промовою постійно стежив літературний редактор. Якщо він помічав якусь помилку, запис зупинявся і все починалося з початку. А щоб переписати двохвилинну підводку, потрібно наново налаштувати апаратуру, світло, підправити грим - на все це йде багато часу. Я зрозуміла, що переробляти - просто невигідно. Потрібно навчитися писати з першого разу.

Як мені це вдалося? Я просто привчила себе контролювати. Щоб позбутися від "паразитів", потрібно включити внутрішній контроль. Це не так складно, як здається. Ми ж контролюємо себе, коли ходимо, їмо, чистимо зуби. Потрібно просто постійно звертати на це увагу. Як я розмовляю? Що я кажу? Як я рухаюся?

Часто за допомогою звуків-"паразитів", всіх цих "е-е-е ...", "ммм-м-м" люди просто намагаються заповнити паузи, коли потрібен час, щоб сформулювати думку і підібрати потрібні слова. Отут правило просте: не можете відповісти відразу - просто мовчить із закритим ротом.

"Антипаразитні" вправи
1. Щоб позбутися слів і звуків-"паразитів", спробуйте записати себе на диктофон. Це допоможе вам почути себе з боку і "виловити" своїх паразитів. Коли ви будете "знати їх в обличчя", вам буде легше їх контролювати.

2. Другий крок - запис на диктофон вашої бесіди з іншою людиною. Так ви почуєте, які "сміттєві" слова у вас з'являються в умовах діалогу, коли ви зосереджені не тільки на собі, а й на співрозмовникові.

3. Третій крок - запис на відео. Тут ви і почуєте, як ви говорите, і побачите, як ви рухаєтеся. Починати одразу з відео не рекомендую, краще рухатися поступово.

Для самостійної роботи диктофон і камера цілком підійдуть, але в умовах тренінгу кваліфікований тренер запропонує вам і інші, більш складні та ефективні вправи, які допоможуть закріпити результат.

До речі, які "паразити" найбільше дратують особисто вас?

 Автор: Людмила Богуш
Джерело: bogushtime.com

 

Зареєструвати новий навчальний заклад

Активація користувача

Для активації введіть код, що Ви отримали у Вашій школі, натисніть кнопку, та слідуйте інструкціям