Різдвяні традиції… І в мороз, і в спеку

24 грудня Різдвяні традиції… І в мороз, і в спеку

Різдво завжди було, є і буде одним із найказковіших свят. Чому? Бо саме у передріздвяний час вулиці переодягаються в ілюмінаційні вбрання, повсюди прикрашаються ялинки, купуються подарунки, згадуються найзаповітніші бажання, які обов'язково здійсняться, якщо загадати їх у різдвяну ніч. І майже на всіх континентах мільярди людей, незалежно від мови, культури та віку з нетерпінням очікують різдвяної казки.

Як же святкують Різдво в різних країнах? Хто дарує різдвяні подарунки дітям? Якими піснями віншують люди найбільше зимове свято? Про все це дізнавалося ІА «Світ освіт».

Різдво приходить взимку, а традиційна зима для нас – це сніг та мороз. Але не в усіх жителів нашої планети різдвяні асоціації є сніжно-морозними.

Зустріти Різдво у купальнику

Наприклад, у тропічній Бразилії в цей період справжнє літо! Тому Різдво бразильці зустрічають не у валянках та кожушках, а в купальниках. Хоча інші традиції у цій країні дуже перегукуються з європейськими. Бразильці також прикрашають ялинки, збираються родиною на різдвяну вечерю 24 грудня та чекають вночі на прихід чарівного Санти, якого тут називають Пай Ноель. Незважаючи на 35-градусну спеку, він має таку ж довгу білу бороду, червоний кожух та валянки.

На відміну від європейців, темпераментні бразильці на Різдво влаштовують масштабні гуляння – пісні, танці, розваги. А чого ще чекати від країни, яка прославилася на весь світ своїми карнавалами!

Одним із головних символів бразильського Різдва є плавуча ялинка, встановлена на озері Лагоа на фоні статуї Христа Спасителя. Уперше 48-метрова лісова красуня «оселилася» на воді у 1996 році, і відтоді стала родзинкою бразильського різдвяного свята. З того часу вона значно виросла. Цього року її розмір становить 85 метрів і важить зелена красуня 542 тонни.

Зустріти Санта Клауса у шортах

Під палючим сонцем святкують Різдво й австралійці. Їхні традиції багато в чому перегукуються з європейськими: в Австралії також прикрашають ялинки, обмінюються подарунками, готують святкову індичку та чекають вночі на прихід Санта Клауса. Але різдвяний дідусь тут часто через спеку дозволяє собі ходити у шортах. Також сани австралійського Санти запряжені не оленями, а кенгуру. Серед основних різдвяних традицій Зеленого континенту – масове надсилання різдвяних листівок. Незважаючи на те, що традиція листування все більше і більше «електронізується» та перекочовує в Інтернет-простір, австралійці на Різдво шлють вітальні листівки традиційним способом. До речі, вартість різдвяної марки в Австралії набагато нижча, ніж звичайної.

Поцілуватися під омелою
У Великій Британії Різдво – це сімейне свято, на яке прийнято готувати особливі страви, дарувати подарунки та прикрашати домівки зеленими гілочками плюща, гостролисту й омели. До речі, звичай цілуватися під омелою, який набув надзвичайної популярності в усьому світі, народився саме на Туманному Альбіоні. А ось ставити в домівках ялинки британці почали не так давно. Вперше прикрашену лісову красуню презентували дітям у Віндзорському палаці королева Вікторія та принц Альберт. І це настільки припало до душі консервативним жителям Великої Британії, що вони швидко закріпили у себе ялинкову різдвяну традицію. У британців також існує прикмета, що на 12-ий день після Різдва всі декорації потрібно обов'язково прибрати, адже рік може стати нещасливим.

Щодо різдвяних гастрономічних особливостей, то на столі кожної родини тут присутні фарширована індичка або смажена гуска, а також традиційний плум-пудинг.

Різдвяні звичаї у багатьох європейських країнах схожі. Відмінними хіба що є традиційні різдвяні страви. У Франції – це суп із шалфеєм та часником, гусяча печінка (fua gras), торт «Різдвяне поліно» та шоколад. В Італії – пиріг із родзинками, фруктами та цукатами. Називаєтсья він панеттоне. Або ж традиційна італійська страва капітоне – запечений або смажений вугор.

У Німеччині на Різдво традиційно готують дріжджовий кекс із прянощами «штоллен», гуску з яблуками та капустою, а також обов'язковою є страва з яблук, горіхів, родзинок і марципанів.

Зустріти Різдво з колядками

Різдво в Україні, на відміну від більшості країн світу, відзначається не за Григоріанським (25 грудня), а за Юліанським (7 січня) календарем. Українські різдвяні традиції сягають своїм корінням не лише до християнських, а й до язичницьких часів. Адже ще до прийняття християнства на Русі відзначали свято Коляди – прадавньої богині Неба та матері Сонця.

Різдво для українців – це справжнє родинне свято. Бо якщо Новий Рік частіше зустрічають у колі друзів, то на Святвечір (6 січня) обов'язково збирається вся родина. На святвечоровому столі має нараховуватися 12 пісних страв, найголовнішою серед яких є кутя. Традиційно вона готується з пшениці, меду, горіхів та маку. Але часто господині додають ще марципани, сухофрукти тощо.

У цей вечір після вечері зі столу не прибирається кутя та ложки, аби померлі родичі змогли прийти і також скуштувати куті. Якщо сім'я живе в приватному будинку, де є тварини, то перед святвечором господар виносить на вулицю кутю і пригощає всіх тварин, які є в господарстві.

Однією з найяскравіших українських різдвяних традицій є колядування. Звичай співати віншувальних пісень походить ще з язичницьких часів, але з часом він християнізувався. І найпопулярніші нині українські колядки славлять народження Сина Божого.

Традиція ходити від хати до хати і співати віншувальних пісень на сьогодні збереглася переважно в селах та малих містечках, у великих же містах люди колядують переважно у церквах та в сімейному колі.

Цікаво, що одна із найпопулярніших в Україні колядок «Тиха ніч» має австрійське походження. Її текст написав вікарний священик церкви святого Миколи Йозеф Мор, а музику – органіст Франц Грубер. 24 грудня 1918 року ця різдвяна пісня була представлена на урочистій різдвяній месі у селі Оберндорф під Зальцбургом. Нині «Тиха ніч» перекладена більше як 300 мовами та діалектами.

  

ІА «Світ освіт» пропонує до уваги один із українських перекладів цієї колядки, адже невдовзі Різдво!

Тиха ніч, свята ніч!
Ясність б'є від зірниць.
Дитинонька Пресвята,
Така ясна, мов зоря,
Спочиває в тихім сні.
Тиха ніч, свята ніч!
Ой, зітри сльози з віч,
Бо Син Божий йде до нас,
Цілий світ любов'ю спас,
Вітай нам, святе Дитя!
Свята ніч настає,
Ясний блиск з неба б'є,
В людськім тілі Божий Син
Прийшов нині в Вифлеєм
Щоб спасти цілий світ.
Тиха ніч, свята ніч!
Зірка сяє ясна,
Потішає серця,
Величає Христа.
Дитя святе, як зоря,
Нам світи, зоря ясна!
 

Автор: Олена Токова
Зареєструвати новий навчальний заклад

Активація користувача

Для активації введіть код, що Ви отримали у Вашій школі, натисніть кнопку, та слідуйте інструкціям