Премія, яка об’єднала весь світ

21 грудня Премія, яка об’єднала весь світ

Видатний швецький учений, підприємець і меценат Альфред Нобель двічі змінив світ: уперше за життя — коли винайшов динаміт, а вдруге — коли невдовзі після смерті за його заповітом було засновано Нобелівську премію, яка ось уже 115 років є найпрестижнішим визнанням заслуг перед людством і стала символом єднання світу.

У листопаді 1895 року і був підписаний цей славнозвісний заповіт: «Я, що нижче підписався, Альфред Бернхард Нобель, обміркувавши і прийнявши рішення, цим оголошую мій заповіт щодо майна, надбаного мною на момент смерті. Усе майно, що залишається після мене і може бути реалізоване, необхідно розподілити так: капітал мої душоприказники мають перевести в цінні папери, створивши фонд, проценти з якого видаватимуться тим, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству. Вказані проценти треба розділити на п'ять рівних частин, які призначаються: перша частина тому, хто зробив найважливіше відкриття чи винахід у галузі фізики. Друга — тому, хто здійснив велике відкриття або вдосконалення в галузі хімії. Третя — тому, хто досяг видатних успіхів у галузі фізіології чи медицини. Четверта — тому, хто створив найвизначніший літературний твір, що відображає людські ідеали. П'ята — тому, хто зробив вагомий внесок у згуртування народів, знищення рабства, зниження чисельності армій і сприяння мирній домовленості.

Премії в галузі фізики та хімії повинні присуджуватися Швецькою королівською академією наук, з фізіології і медицини — Королівським каролінським інститутом у Стокгольмі, з літератури — Швецькою академією в Стокгольмі. А премію Миру має присуджувати комітет з п'яти чоловік, яких обере Норвезький стортінг. Моє особливе бажання полягає в тому, щоб на присудження премій не впливала національність кандидата, щоб премію одержували найбільш гідні, незалежно від того, скандинави вони чи ні...»

 Альфред Бернхард Нобель помер через рік, а ще через рік оголошений заповіт, як влучно висловилась преса, спричинив «небувалий ефект, за соціальними наслідками гучніший, ніж вибух винайденого Нобелем динаміту». Співвітчизники були обурені таким «непатріотизмом» (публічно обурювався навіть король Швеції), а можливі спадкоємці не могли змиритися з втраченим багатством. Шлях від заповіту до його виконання виявився довгим. Справу слухали в судах Стокгольма, Парижа, Бофоса, голосували в парламенті. Два роки пішло на те, щоб втілити ідею заповіту юридично. І лише 29 червня 1900 року спеціальним указом короля Швеції і Норвегії Оскара II було урочисто затверджено статути і правила, що регламентують діяльність створених Нобелівських структур, які діють сьогодні.

Волю Альфреда Нобеля дотримано — щорічно восени премію його імені — близько мільйона доларів США — отримують найдостойніші в п'яти номінаціях. А з 1968 року Нобелівським фондом заснована шоста (меморіальна) «Премія з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля».

І вже більш ніж століття 21 жовтня, зазвичай, саме до дня народження Альфреда Нобеля на прес-конференції оголошуються і публікуються в пресі результати таємного голосування в Нобелівських установах, і з'являється в світі кілька нових яскравих зірок — лауреатів.

 

За матеріалами Укрінформу з сайту http://osvita-ukrainy.com

Зареєструвати новий навчальний заклад

Активація користувача

Для активації введіть код, що Ви отримали у Вашій школі, натисніть кнопку, та слідуйте інструкціям