Живемо в демократії: методика навчання громадянства

15 грудня Живемо в демократії: методика навчання громадянства

У рамках українсько-швейцарського проекту «Освіта для демократичного суспільства» вперше надруковано українською та адаптовано для впровадження в національний навчально-виховний процес посібники Ради Європи, присвячені навчанню громадянства в школі.  Ці видання презентували журналістам перший заступник міністра освіти і науки України Борис ЖЕБРОВСЬКИЙ, директор Бюро інформації Ради Європи в Україні Олександр ПАВЛЮЧЕНКО, ректор Національної академії державного управління при Президентові України Юрій КОВБАСЮК, і, звичайно, автори посібників – керівник проекту Рольф ГОЛЛОБ та його українські колеги.
«Навчання громадянства» — це словосполучення ще незвично звучить українською. Однак воно відповідає «європейським стандартам навчання», на які ми так часто посилаємося. Ще за шкільною лавою кожна дитина має отримати систематизовану інформацію про основні засади демократичного суспільства.  Сприяти цьому — одне із завдань проекту «Освіта для демократичного громадянства», який триває два роки і є спільною ініціативою  Міністерства освіти і науки України, Національної академії державного управління й Цюрихського педагогічного університету.
Саме про обмін досвідом між старою і новою демократіями говорив Рольф Голлоб:
— Наше співробітництво — дуже цікавий і тривалий процес, під час якого ми порівнювали розуміння демократії. Питання не лише у визначенні ідеї демократії, а й у її впливі на суспільні відносини. Тобто на те, як ми поводимося із сусідами, як державні службовці працюють з людьми, а директори шкіл з учителями і як самі вчителі розмовляють з учнями. Отже, демократія не лише державна ідея — це щоденна практика.
Автор окреслив концепцію презентованих видань: подати демократію як процес, що постійно триває. Так, посібник з промовистою назвою «Живемо в демократії» не просто містить інформацію про демократичний устрій, а й пропонує завдання й зразки роздаткових матеріалів, які актуалізують особистісній досвід учнів з таких понять, як права людини, відповідальність, плюралізм,  норми суспільства тощо. Сприяти ефективному впровадженню демократичних принципів у навчально-виховний процес покликані посібники «Демократичне врядування в школах» для директорів і «Навчання й життя в демократії» для вчителів.
 Рольф Голлоб також повідомив, що уряд Швейцарії вирішив продовжити проект ще на два роки, а завідувач кафедри управління освітою НАДУ Наталія Протасова зазначила, що готуватимуть педагогів до роботи з новими методичними матеріалами. Після цього курс з освіти для демократичного громадянства можна буде впроваджувати в шкільну практику — як на уроках, так і на факультативних заняттях.
— Це підручник не для школи — це підручник для життя, — так охарактеризував видання «Живемо в демократії» Борис Жебровський і запевнив, що воно зацікавить людей, які  працюють з дітьми, й усіх, хто хоче дізнатися більше про громадянське суспільство. Перший заступник міністра зазначив, що ця тема в Україні набуває актуальності і його відомство буде підтримувати програми, які пропагують європейські демократичні цінності, зокрема толерантність виховання і зближення культур.

Автор: Олексій ШЕВНІН, фото автора

За інформацією: http://osvita-ukrainy.com
Зареєструвати новий навчальний заклад

Активація користувача

Для активації введіть код, що Ви отримали у Вашій школі, натисніть кнопку, та слідуйте інструкціям