• Євро шлях
  • Цікаво знати
  • П’ятикласники отримають нові підручники та Міністерство освіти рекомендує школам, щоб їм протягом першого семестру не виставляли оцінок

П’ятикласники отримають нові підручники та Міністерство освіти рекомендує школам, щоб їм протягом першого семестру не виставляли оцінок

22 серпня П’ятикласники отримають нові підручники та Міністерство освіти рекомендує школам, щоб їм протягом першого семестру не виставляли оцінок

Коли діти прийдуть до школи, на них чекатимуть переважно відремонтовані класи, а друго- і п’ятикласники отримають нові підручники. З областей рапортують, що навчальні заклади майже готові до навчання. Про підготовку шкіл до нового навчального року ми поговорили із заступником міністра освіти і науки України Борисом ЖЕБРОВСЬКИМ.

 

- Лише екстремальні ситуації можуть завадити почати навчальний рік, - зазначає Борис Михайлович. – І вони можуть зашкодити не навчанню, а будівлі. Не може бути такого, щоб у місті чи селі діти не пішли до школи. Вони можуть піти до сусідньої, бо своя ще не відбудована після якогось стихійного лиха, або навчатися у другу зміну,  хоча таких закладів в Україні лишилось лише кілька відсотків. Дуже важливо, що люди на місцях знаходять неординарні рішення, роблять рішучі кроки і організовано готуються до навчального року. Взагалі, підготовку до першого вересня треба починати ще взимку. І на канікулах – зимових і весняних – частину робіт уже виконувати. Тож можемо сказати: всі школи України організовано розпочнуть навчальний рік.

Перший семестр – без оцінок

- З якими новаціями зустрічає новий навчальний рік українська школа? 

- Протягом трьох років українська школа перебуває в стадії глибоких реформ. Увесь цей час ми працюємо над впровадженням нових стандартів і програм. Зокрема, цього року – для 2-х і 5-х класів. З’являються нові предмети – «сходинки до інформатики» у 2-му класі і друга іноземна мова та інформатика в 5-му. Працюємо і на перспективу – завершили роботу над Концепцією профільної школи, яку невдовзі розгляне колегія МОН.

- Цього навчального року реформування відбувається двома хвилями. За новими стандартами навчатимуться, крім першокласників, ще й друго- та п’ятикласники.

- Школа до цього готова. Є нові програми, підручники, вчителі пройшли перепідготовку. Ми максимально полегшили процес адаптації школярів –  міністерство рекомендує школам, щоб протягом першого семестру їм не виставляли оцінок. Нічого й казати про навчання п’ятикласників у другу зміну. Обов’язково в серпні відбувається навчання і збори класних керівників 5-х класів, де вони отримують відповідні рекомендації. Ми попросили ще до першого вересня провести збори батьків  п’ятикласників.  

- Як відомо, підручники для другокласників вже розвезені по школах, а як з навчальною літературою для 5-го класу?

- Інформація, яку ми отримуємо з областей, дає можливість сказати, що й підручники для п’ятикласників уже в школах.

Як уникнути другої зміни

- Різноманітні перевірки – санстанції, пожежної інспекції і т.д. – не заважають школам готуватися до нового навчального року?

- Перевіряючі органи не заважають, а виконують свою роль. Просто ця робота хаотична. Кожен має свої завдання, але коли зібрати все докупи, то виявляється, що для одного директора школи перевірок просто забагато. Вважаю, що без доповіді голові адміністрації, «перевіряльники»  не повинні йти до школи, коли заманеться.

Пам’ятаєте, міністр звертався до прем’єра з проханням ввести мораторій на перевірки у вересні, коли діти сідають за парти? Розумію, що дуже легко і безпечно перевіряти школи, садочки, але місцева влада повинна хоча б розвести ці перевірки у часі.

- В Україні ще залишаються школи, де школярі ще навчаються у дві зміни. Як бути?

- Ми хочемо, щоб школярі всієї України навчалися в одну зміну. Такі можливості у нас є. Наприклад, столичні школи на навчання в одну зміну перейшли ще 2003 року. Тоді ми перевели 99 початкових шкіл в дитячі садочки, які були напівпорожні, а школи навпаки – переповнені. Таку практику можна застосовувати і сьогодні – початкову школу повернути в будівлю ЗОШ, і тоді звільняться місця в дитсадках. Тут багато залежить від того, які рішення приймає місцева влада, чи думає вона про перспективу. Щодо демографії, то в нас приріст учнів є лише в шостому класі. Тобто ще п’ять років контингент випускників буде зменшуватись, причому суттєво – десь до 20 тисяч щороку.     

- Не можемо оминути теми закриття малокомплектних шкіл. Тим паче, що нерідко на ній  спекулюють окремі політики.

- Не було року за часів незалежності, коли б не закривалися школи. Хто б не був при владі, які не були б мораторії, так буде відбуватись. І для цього є об’єктивні причини. В 1990 році в Україні було 6,3 мільйона школярів, а цього року – близько 4 мільйонів.

У нас близько 500 шкіл, де менше десяти учнів, 1500 шкіл, де менше 40. Кілька років тому в Одеській області була школа, де навчався один учень.

- Але ж вихід має бути?

- Він є  - дати дітям кращі умови в сусідньому селі. Як приклад, можу навести Черняхівський район Житомирської області. Всі школи мають автобуси. Там створено освітній округ, є гімназія, є ліцей – тобто діти і батьки мають вибір. Можна провезти батьків по школах району, показати кращі й вони переконаються, що там їхні діти отримають більш якісну освіту. Щодня отримуємо листи від депутатів – «має закриватися школа, дайте нам цифри, скільки навчальних закладів припинило існування». А який стосунок до цього має міністерство? Це питання місцевої влади. Але коли є порушення закону і рішення приймається без згоди громади, міністр пише листа прокурору області. Позиція міністерства проста: по-перше, все повинно відбуватися в рамках законодавства, по-друге, треба думати про дітей і їхню освіту. До речі, найбільше шкіл було закрито, коли Верховна Рада ввела мораторій на закриття.

- Вже завершено розробку Концепції профільної школи. Влітку відбулось її широке громадське обговорення, збиралися фахові круглі столи, наприклад, в Славутичі й Острозі. Як її сприйняли освітяни?

- Це були дуже корисні діалоги, бо люди були щирі і знавці своєї справи. В принципі ідею профільної школи підтримують і діти, і їхні батьки. Вчителі ж хочуть знати деталі. По-перше, цим шляхом пройшла уся Європа. По-друге, уряд ще два роки тому затвердив стандарти, за якими в 9-му класі завершується базова освіта. Далі абсолютно логічно – профільна школа. Тут треба дискутувати про окремі деталі, наприклад, про модулі або про доцільність запровадження універсального профілю. Ми опрацювали чимало пропозицій. Думаю, концепція уже достатньо гнучка і толерантна. 

Соціальні ініціативи

100 ТИСЯЧ МІСЦЬ ЗА ДВА РОКИ

15 серпня на селекторній нараді під головуванням віце-прем’єра Олександра Вілкула йшлося і про виконання соціальних ініціатив Президента України. Окремі з них стосуються сфери дошкільної освіти. Завдання амбітні – за 2013 – 2014 роки створити 100 тисяч місць у дошкільних навчальних закладах – по 50 тисяч цього року і наступного.

- Де ж знаходити резерви?

- За рахунок новобудов таких показників не досягти. Наприклад, у Києві треба вивести з дитячих садочків орендарів, і місць вистачить. В селах – створювати комплекси «дитсадок – школа». Загальноосвітні навчальні заклади напівпорожні, то навіщо будувати нові корпуси. Треба відремонтувати будівлі, зробити окремі блоки для дошкільнят. Ці сто тисяч уже розподілені. В кожному регіоні знають, скільки місць потрібно забезпечити. Чому саме такі цифри? Виходили з тієї черги, яка є і яка буде в результаті приросту народжуваності. Крім того, дитсадки стали авторитетними для батьків. Три роки тому охоплення усіх дошкільнят складало 56%, а сьогодні – 82%.

До речі

1026 – 1027 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Цього року Україна відзначала 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Але 2013-го маємо ще один ювілей – 1025-річчя першої школи на Русі, яку заснував князь Володимир. Тож якщо взяти 988-й рік відправною точкою «шкільного» літочислення, то цьогоріч українські школярі розпочнуть  1026 – 1027 навчальний рік.

Ліхтар

Ми максимально полегшили процес адаптації школярів –  міністерство рекомендує школам, щоб протягом першого семестру п’ятикласникам не виставляли оцінок. Нічого й казати про навчання п’ятикласників у другу зміну.

Спілкувався Дмитро ШУЛІКІН, «Освіта України»

 

Джерело:mon.gov.ua 

Зареєструвати новий навчальний заклад

Активація користувача

Для активації введіть код, що Ви отримали у Вашій школі, натисніть кнопку, та слідуйте інструкціям