• Євро шлях
  • Цікаво знати
  • Заступник міністра освіти повідомив на своїй сторінці в Facebook про реформування середньої освіти

Заступник міністра освіти повідомив на своїй сторінці в Facebook про реформування середньої освіти

22 грудня Заступник міністра освіти повідомив на своїй сторінці в Facebook про реформування середньої освіти

У суботу, 20 грудня, відбулася багатогодинна зустріч груп експертів, що працюють, з одного боку, над проектом Концепції розвитку освіти на 2015-2025 роки, й, з іншого - над проектом рамкового закону про освіту.
Учасники записалися до різних робочих груп, що упродовж декількох годин працювали над узгодженням суперечливих, або таких, що потребуть уточнення та аргументації, позицій.
Модерував дискусію у групі з умовною назвою "Структура освіти" й презентував за іі дорученням на вечірній пленарній сесії узгоджену позицію.
Вступний коментар до наведеної схеми (робоча версія, що створювалась у ході дискусії; про дизайн дбати не було часу), що більшою мірою стосується школи.
1. Дитина зобов'язана навчатися до 17 років.
2. Результати навчання у системі неформальної освіти визнаються. Загальний підхід до дошкільної та всіх щаблів загальної середньої освіти полягає в тому, що окрім можливості безкоштовно здобувати освіту в комунальних навчальних закладах (класно-урочна система), діти на підставі освітньої програми можуть робити це в інший спосіб.
До прикладу, у формі родинного (сімейного) виховання, у недержавних "неформатних" дитсадках, які нині стає все більше, в осіб, що матимуть ліцензію на надання таких послуг, тощо. За таким же принципом - середня освіта.
3. Дошкільна освіта: до досягнення 6-річного віку (або ж до початку наступного після досягнення 6-річного віку навчального року дитина здобуває дошкільну освіту.
4. Школа - 12-річна. Пропоновану у проекті Концепції схему 6+4+2 скоригувати на 5+4+3. Програми і навчальні плани розвантажуються.
5. За "розрахункову одиницю" брали не клас, а вік дитини. Тому в наведеній схемі вказується, саме тривалість навчання в роках. Класи для зручності (звичності) - також.
6. Початкова школа тривалістю 5 років, від 6 до 11-річного віку. Однаковий базовий стандарт для всіх; у 6-му класі збільшується кількість предметів.
7. Після завершення базової школи (9-й клас) всі учні проходять ЗНО, за результатами якого можуть вступати (а не "переходити", як тепер): а) до навчального закладу академічного спрямування (учні з кращими результатами ЗНО; орієнтація на вступ до університету); б) до навчального закладу професійного спрямування (професійний ліцей - надає кваліфікованого робітника, та професійний коледж - кваліфікованого робітника та молодшого спеціаліста).
Важливо, що жоден з цих шляхів не буде, як у ряді країн навіть ЄС, глухим кутом в освітній траєкторії молодої людини й вона зможе вступати до ВНЗ.
8. Старша школа - професійно орієнтована.
9. Атестати про здобуття повної загальної середньої освіти отримуватимуть ті учні, які успішно складуть ЗНО у 12-му класі.
Наступну зустріч призначено на 24 грудня. Зауваження та пропозиціі від читачів готовий озвучити на ній.

Зареєструвати новий навчальний заклад

Активація користувача

Для активації введіть код, що Ви отримали у Вашій школі, натисніть кнопку, та слідуйте інструкціям